Allium – okrasný cesnak

Allium pochádza zo stepí a hôr Ázie a niektoré druhy majú domov aj v Stredomorí. Názov je odvodený od keltského slova „all“, čo znamená pálivý, akým aj cesnak je.

Existuje až okolo 500 druhov cesnakov od nízkych odrôd vhodných do skaliek, až po tie vysoké ideálne do záhonov. Jednotlivé druhy sa navzájom od seba líšia tvarom kvetov, listov, obdobím kvitnutia ale i farebnosťou. Medzi najznámejšie patria svetlo modré (A. azureum), purpurové (A. sphaerocephalon) či svetlo ružové odrody (A. oreophillum).

V posledných rokoch sa však čoraz viac stretávame s odrodou Allium giganteum, ktorá pochádza z juhozápadnej Ázie a ako už názov naznačuje, dorastá do výšky až 1,5 m. Má intenzívnu fialovú farbu a typickú vôňu príbuznú pažítke či póru. Na jar vytvorí prízemnú ružicu listov, z ktorých vyrastie začiatkom leta dlhý hladký stvol bez listov. Na jeho konci postupne vykvitne veľké množstvo drobných kvietkov do tvaru gule o priemere až 15 cm.

V prípade, ak by ste sa rozhodli pridať Allium do zbierky kvetov vašej záhradky, tu je pár tipov na pestovanie:

⇒  vysádzame podľa odrody na jeseň v septembri do hĺbky približne 20 cm, alebo potom na jar v marci,

⇒  pôda by mala byť piesčitá, dobre priepustná a ideálne je slnečné teplé miesto,

⇒  v príliš premočenej pôde sa mu nedarí, môže zhniť,

⇒  pri výsadbe sa odporúča podsypať cibuľu vrstvou piesku, ktorý má funkciu drenáže,

⇒  malé a stredné odrody sa môžu vysádzať hromadne, väčšie odrody je lepšie zasadiť s odstupom,

⇒  po odkvitnutí je dobré pravidelné hnojenie,

⇒  listy odstraňujeme po zožltnutí, až prejdú zásobné látky z listu späť do cibule,

⇒  cibuľa sa nemusí na zimu vyberať z pôdy, väčšina z nich je mrazuvzdorná, okrem tých zo Stredomoria.

Allium je ideálne v kytici ako ústredný kvet, ale krásne korešponduje i s inými kvetmi. V neposlednom rade, môžete vložiť aj niekoľko kusov len tak do vázy. A aby vám vydržalo vo váze čo najdlhšie, pravidelne meňte vodu a zrezávajte hojne stonku. Za týchto podmienok vydrží až 15 – 20 dní.