Čemerica – „kvet zimy“

Čemerica, po latinsky „Helleborus“, pochádza z Európy a niektorých častí Ázie. Prirodzene rastie najmä v riedkych lesoch s polotieňom. Na jej rozšírení v Európe mali pravdepodobne veľký podiel starí Rimania. Najväčšia koncentrácia sa vyskytuje na Balkáne. A napríklad jeden atypický druh (Hellebours thibetanus) pochádza i zo západnej Číny. Kedysi sa hojne pestovala v kláštorných záhradách, no postupne ju začali pestovať aj v domácnostiach.

purple hellebore flower

Rôzne odrody čemerice ponúkajú širokú škálu kvetinových farieb, od bielej až po čiernu. U nás v záhradách patrí k najčastejším pestovaným druhom s výškou 30 – 40 cm Helleborus Niger t.j. čemerica čierna, ktorá paradoxne má kvety bielej farby. Kvitne od január až do marca, ak je zima miernejšia, kvitne aj skôr.

hellebore-multipic

Stačí aby sa v zime na pár dní oteplilo a kvety čemerice rýchlo rozkvitnú. Po ochladení sa zase skrútia a čakajú na ďalšiu vlnu tepla. Okrem bežného pestovania v záhradách sa vysádza aj do väčších kvetináčov na terasy či balkóny. A práve tie v kvetináčoch rozkvitajú medzi prvými. Avšak treba mať na pamäti, že ide o jedovatú rastlinu a je potrebné dbať na opatrnosť pri starostlivosti o ňu aj pri rezaní a prípadnom použití v dekoráciách. Rozamčkané listy môžu u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu, a preto pri manipulácii s ňou by ste mali radšej zvoliť ochranné rukavice.

000372

Vyhovuje jej hlinitá pôda s bohatým obsahom humusu a vápnika. Dôležité je umiestnenie v polotieni až tieni, nakoľko neznáša sucho. Čemerica sa dá ľahko krížiť a veľmi dobre sa množí semenami. Jedinou nevýhodou je zdĺhavý vývoj semien, od vyklíčenia až po prvé kvety môžu uplynúť 3 – 4 roky. Ľahko sa rozmnoží aj samovýsevom.

TIP: Čemericu alebo iné kvety si môžte zakúpiť v našom kvetinárstve s rýchlou donáškou kytíc!

Dá sa vypestovať i vegetatívne, ale k deleniu by sa mali použiť iba trsy staré minimálne 6 rokov. Pre nové trsy hľadajte miesto, kde ju môžete pestovať dlhodobo. Príliš časté presádzanie jej nesvedčí, dlho sa potom zakoreňuje a prvé roky po presadení kvitne veľmi málo. Pri dodržaní týchto pravidiel môžete čakať, že za pár rokov od výsadby sa usadí, vykvitne a bude zdobiť krásnymi kvetmi záhradu od konca zimy až po posledné jarné dni.

hellebore-pruned

Čemerica je vďačnou rastlinou aj po jej odkvitnutí, nakoľko plátky kvetov neodpadávajú, ale postupne zozelenejú a v strede vytvoria tobolky plodov. Jej listy teda pôsobia na záhone pekne a dekoratívne naďalej. A ona postupne v priebehu rokov vytvára stále bohatšie a väčšie trsy, ktoré sú pastvou pre oči.