Kala – krása a elegancia v jednom

Meno „Calla“ je odvodené od gréckeho slova „Kallos“, čo znamená „krása“. Kala bola prvýkrát katalogizovaná v roku 1700, ale nesprávne pomenovaná po slávnom švédskom botanikovi Carolovi. Neskôr nemecký botanik Karl Koch objavil túto chybu a vytvoril nový rod „Zantedeschia“, avšak názov „Kala“ sa už uchytil a je používaný dodnes.

                              kalaaa

Kala je krásna a elegantná kvetina, ktorá pochádza z južnej Afriky. Krížením vzniklo plno odrôd a vďaka početným odrodám je teraz k dispozícií v mnohých farbách. Farebné spektrum siaha od bielej až po intenzívne farebné odtiene takmer čierne. Každá farba má svoj vlastný význam. Napríklad, ružová predstavuje obdiv a uznanie.

                                    2

Biela farba zvyčajne predstavuje čistotu a nevinnosť.
4

Fialová označuje nadšenie, je to farba často spájaná s kráľovskou hodnosťou.

ddd

Kala bola použitá v celej histórií do mnohých obrazov a umeleckých diel a ako taká je spájaná so svätosťou, vierou a čistotou.

5

Často sa tiež stáva ideálnou voľbou pre svadobné dekorácie, pretože je tradičným symbolom manželského šťastia.

                                                6

Kala je tiež používaná pri pohreboch kde reprezentuje čistotu zosnulej duše a súcit.

                                                     7

Vzhľadom na jej históriu, kala je ideálnou voľbou pre príležitosti, ktoré zahŕňajú nové začiatky, znovuzrodenie či veľké prechody.

V prípade, že by ste si kúpili tento druh kvetov alebo by ste obdržali donášku kytice práve s kvetmi kala, ponúkame vám nasledujúce rady.

Tipy pre starostlivosť o kalu: Ak chcete skrátiť stonku, mali by ste dbať nato aby bol rez čistý. Stonka by nemala byť porušená, nakoľko v prípade narušenia sa v kombinácii s vodou obalí slizom. Z tohto dôvodu sa tiež odporúča, aby váza bola vyplnená len 2-3 cm vodou a stonky je potrebné každých pár dní skrátiť. V prípade správnej starostlivosti vám kala vydrží  vo váze až 10 dní.

8