Zaujímavosti o ružiach (1. časť).

Kytica ruží poteší akúkoľvek ženu, možno aj kvôli nasledujúcim faktom. Ruže sú naozaj staré, ich fosílie majú približne až 35 miliónov rokov. Na Aljaške boli dokonca nájdené pozostatky ruží zo starších treťohôr. Pochádzajú z doby, kedy sa vytvárali hnedouhoľné ložiská.

1

1 gram ružového oleja je vyrobený z približne 2000 ruží a preto patrí medzi najdrahšie prírodné oleje na svete. Ružové oleje, rovnako ako vybrané vína, môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, ako napríklad pôdou a nadmorskou výškou, v ktorej sú ruže pestované či množstvom zrážok.

                       2

Najstaršie zobrazenie ruží môžeme vidieť na „Freske s modrým vtákom“ v paláci Knossos na Kréte a jej vznik sa datuje približne 1450 rokov pred naším letopočtom.

                        3

Prvú ružovú záhradu ako dnes poznáme založila Joséphine de Beauharnais, (manželka Napoleona Bonaparta) v Malmaisone vo Francúzsku v rokoch medzi 1799-1814. Obsahovala viac ako 250 odrôd ruží.

                                                                  4

Najdrahšia ruža sa volá „Juliet“ a jej vypestovanie stálo viac ako 3 milióny eur. Má marhuľovú farbu a vypestoval ju David Austin za dlhých 15 rokov.

                             5

Najväčší ružový ker na svete sa nachádza v Arizone (USA) a je odrody „Lady Banks“. Bol vysadený v roku 1885 a pokrýva plochu neuveriteľných 199 m2 a týči sa do výšky 2,7 m.

                                                              6