Čo ste nevedeli o Vianociach
Tradícia moderného vianočného stromčeku pochádza z nemeckých území a jednou z prvých správ o ozdobenom osvetlenom stromčeku pochádza z roku 1570. Ozdobami na stromčeku boli v tom čase jablká, orechy, ďatle či papierové kvety. Vianočné dekorácie majú dlhú históriu. Napr. v 15 storočí v Londýne bolo vianočným zvykom každý dom a všetky kostoly zdobiť cezmínou, brečtanom a čečinou. Tvar brečtanových listov mal symbolizovať príchod Ježiša a cezmína mala byť ochranou proti pohanom a čarodejniciam.
Betlehemy sa vytvárali v Ríme od 10. storočia a boli propagované Františkom z Asissi od roku 1223 a následne sa šírili rýchlo po celej Európe.
Vo východnej Európe a v niektorých ázijských zemiach sa oslavujú pravoslávne Vianoce. Začínajú až 6 januára z dôvodu posunutia juliánskeho kalendára o 13 dní oproti západnému gregoriánskemu.
Prvá zmienka o vzájomnom obdarovaní sa objavuje už v starovekom Ríme, avšak súčasťou Vianoc sa darčeky stali až v 19. storočí. Zvykom bolo obdarovať rodinu i služobníctvo. Obdarovaní boli taktiež žobráci a tuláci, ktorí v čase Vianoc zaklopali na dvere domácností.
Čo sa týka toho, kto rozdáva darčeky, tak v Anglicku ich nosí Santa Claus, vo Francúszku Pére Noël, nemecké deti obdarúva Weihnachtsmann, v strednej Európe Ježiško, v Rusku Dedo Mráz a v Nórsku nosí darčeky dokonca škriatok Julenissen. Avšak celosvetovo najznámejší je dnes do červenej oblečený Santa Claus, ktorého meno pochádza z holandského výrazu Sinterklaas, čo je jednoduchý názov pre Sv. Mikuláša.
Najstaršia priamo vianočná hudba bola použitá v 4. storočí v Ríme. Pieseň s názvom „Corde natus ex Parentis“ zložil španielsky básnik Prudentius a je stále spievaná v niektorých zemiach.