Keukenhof – „Záhrada Európy“

Keukenhof je najväčší kvetinový park v Európe a z toho dôvodu je nazývaný ako „Záhrada Európy“. Nachádza sa v Holandsku, pri meste Lisse.

1

Jeho história siaha až do 15. storočia, kedy sa nachádzal na poľovníckom území panstva Teylingen. Ako záhrada bol využívaný pre potreby grófky Jacoby van Beieren, ktorá vlastnila zámok Teylingen umiestnený neďaleko dnešného parku Keukenhofu. Názov parku vznikol na základe toho, že grófka pestovala zeleninu a bylinky pre svoju kuchyňu. „Keuke“ totižto v holandštine znamená kuchyňa. Samotný hrad Keukenhof bol na tomto území postavený v roku 1641.

2

V roku 1840 záhradní architekti Jan David Zocher a jeho syn Louis Paul Zocher prestavali park do podoby zámockej záhrady v anglickom štýle, ktorá tvorí základ dnešného parku. V roku 1949 sa na podnet vtedajšieho starostu Lisse konala na území Keukenhofu prvýkrát výstava cibuľovitých kvetín. Pre verejnosť bol park otvorený až v roku 1950 a zožal okamžitý úspech. Počet návštevníkov vtedy presiahol hranicu 200 000.

Kvetinový park má rozlohu 32 hektárov a na tomto území každoročne vykvitne až približne 7 miliónov cibuľovitých kvetín a to napr. narcisy, tulipány, hyacinty…

3

O všetky tieto kvetiny sa stará 24 záhradníkov. Veľkoleposť parku Keukenhof dotvára aj umiestnenie jednotlivých kvetín do nádherných tvarov a farebnej mozaiky. Každý rok sa nesie v znamení vopred zvolenej témy. Napr. v roku 2013 bola témou Veľká Británia – krajina veľkých záhrad.

4

A v roku 2015 sa návštevníci mohli tešiť na tému holandského umeleca Vincenta van Gogha.

5

V parku Keukenhof sa tak všetkým naskytá pohľad na dych berúcu krásu mnohých kvetín spolu s vodnými plochami, stromami, či dokonca i umeleckými dielami.

7V súčastnosti  Keukenhof navštívi každoročne takmer 1 milión návštevníkov, ktorí sa vždy tešia na veľkolepý zážitok. Záhrady sú otvorené len počas 8 týždňov ročne od polovice marca do polovice mája. Vidieť takéto množstvo kvetín priamo v záhrade je jedinečný zážitok, ktorý neuvidíte v žiadnom kvetinárstve ani na obrázkoch kvetov online.

Le courage de se soigner seul n’appartient qu’à l’homme qui a le courage de faire face à la mort“ (la. A ibogaína é talvez a droga alucinógena mais impressionante de que se minha-farmacia tem notícia. O processo de torragem da castanha inativa essas substâncias, por isso, é importante salientar que só deve ser consumida torrada, para aproveitar todos seus benefícios e não causar nenhum transtorno à saúde.

10

Jedná sa o koncert prekrásnych farieb, ktoré stoja určite za návštevu.