„Kvet Vianoc“ – Zornica

V skutočnosti ide o „Hippeastrum“, ktoré býva často zamieňané za amarylku. Meno dostala táto kvetina v roku 1837 od britského botanika Wiliama Herberta. Vzniklo zo spojenia gréckych slov „hippeos“ (rytier, jazdec) a „astron“ (hviezda), ktorú svojim tvarom zornica pripomína.

historia

Zornica pochádza zo saván a lesov Brazílie, Ekvádoru, Mexika a Peru. V 18. storočí ju priniesli do Európy holandskí pestovatelia kvetov. Neskôr jej výskyt nebol ničím výnimočným, bežne sa vyskytovala ako na zámockých záhradách tak i na chalupách.

red_amarylis_flowers-wallpaper-2880x1800

Zornica má dutú stonku zelenej farby, ktorá môže narásť až do výšky jedného metra. Na nej vyrastajú z cibule približne 5 centimetrov široké listy. Najčastejší počet kvetov na jednej stonke býva v závislosti na druhu od 2 – 15, pričom každý jeden kvet je veľký 13 – 20 cm.  Existuje viac ako 80 základných druhov, z ktorých sa do dnes krížením s príbuznými druhmi vyvinulo približne 600 hybridov. Farebná škála sa pohybuje od bielej, krémovej až po ružovú a červenú. Taktiež môžu byť aj viacfarebné.

amaryllis_1789204c

A ako by ste sa mali starať o vašu zornicu? Ponúkame niekoľko rád:

  • Vyberte si absolútne čistú vázu, ktorá je dostatočne vysoká a naplňte ju skôr malým množstvom vody, aby sa zabránilo jej hnitiu.
  • Vzhľadom k tomu, že zornica je dlhý kvet, je vhodné obviazať jej stonku tenkým drôtikom, aby sa zabránilo jej deformácii.
  • Vynikajúco vynikne vo váze s ihličnatým konárom, ktorý jej zároveň slúži aj ako opora veľkého kvetu.
  • Skladujte ju skôr na chladnejšom mieste, nie v blízkosti vykurovacích telies.
  • Samozrejmosťou je každodenná výmena vody a zrezávanie stonky šikmo s nožom, nie nožnicami.

modern-christmas-centerpieces-dandelions-flowers-gifts-centerpiece-with-tropical-amaryllis_flower-christmas_home-decor_home-decorating-stores-decoration-ideas-discount-decor-catalogs-western-diy-decor

Vďaka predchádzajúcim radám sa môžete tešiť tomuto úžasnému kvetu oveľa dlhšie.