Kvety nezvyčajných tvarov – Habenaria radiata

Habenaria radiata je druh ázijskej orchidey pochádzajúcej z Japonska, kórejského polostrova a niektorých častí východnej Číny. Aj keď ju môžete nájsť rásť ešte vo voľnej prírode, ide o ohrozený vzácny druh. Nachádza sa väčšinou v horských rašeliniskách a svahoch v stredne vysokých horách. Tieto oblasti nie sú vhodné pre poľnohospodársku výsadbu a preto tam našla Habenaria radiata posledné útočisko.

871474471d

Jej japonské meno „Sagi-sou“  znamená biela volavka, nakoľko tento výstavný impozantný kvet perleťovo bielej farby so širokými strapcami na koncoch určite nezaprie podobnosť s vtákom volavkou.

egret-white-skys

Rastie z hľuzy o veľkosti orieška do výšky 30 cm. Nové listy sa tvoria každý rok na jar a sú usporiadané striedavo nahor po stonke. Jej biele kvety pripomínajúce vtáčie krídla môžu na jednej stonke vykvitnúť v počte až 12 kvetov, z ktorých každý je približne 4 cm široký. Kvitnutie začína v júli a kvety vydržia v plnej kráse aj niekoľko týždňov.

SONY DSC

Habenaria radiata nemá rada sucho, keďže ide o kvet rastúci vo veľmi vlhkom prostredí ako sú vo voľnej prírode napríklad rašeliniská. Preferuje okolo 70 percent vlhkosti a neznáša priame slnečné svetlo. Avšak v zime by mala byť suchá, aby jej hľuzy nezhnili.

TIP: Vyskúšajte rýchle a spoľahlivé doručenie kvetov s garanciou čerstvosti od kvetinárstva s dlhoročnou tradíciou!

140940984568992704226_dsc_0424

Ak ste milovník orchideí, tento neobvyklý skvost vás zaručene očarí svojou snehobielou krásou…

h_radiata