Kytica ako darček na narodeniny alebo ako ospravedlnenie? Dávajte si pozor na symboly kvetov!

Krásne, farebné a na dotyk príjemné. Kvety dokážu naladiť na tú správnu vlnu či upokojiť a tiež si nás vedia získať svojou prenikavou vôňou. Niekedy dokonca prezradia oveľa viac než slová prostredníctvom symboliky, ktorú jednotlivé kvety vyjadrujú. Viete, aké kvety sa hodia pre ktorú príležitosť?

Written by 新宿でレビトラ medizon なら新宿ライフクリニック. ホントにフニャけてましたね.

Keď kvety prehovoria

Darovaním kvetu alebo kytice spraví muž žene obrovskú radosť v akejkoľvek situácii. Možno je pre pánov nepochopiteľné, prečo dámam rozžiari úsmev obyčajná kytica, ktorá po čase zvädne, no ženských očiach to znamená oveľa viac – zahreje ich pocit, že na ne niekto myslí.

To, že obdarovaným musí byť vždy nežné pohlavie, nie je pravidlom. Kytica kvetov môže byť vhodná aj pre mužov, napr. v prípade významného spoločenského podujatia. Tu platí, že kyticu by mužovi mala odovzdávať žena, nie muž mužovi.

white-1028421_960_720

Ženy sú rady kvetmi obdarované pri rôznych príležitostiach. Na narodeniny, pri oslavách alebo tiež len v obyčajný deň ako prejav lásky a vďaky za to, že sú. Výnimočným dôkazom gentlemanstva býva zaslanie kytice donáškovou službou žene priamo domov alebo do práce. Donáška kvetov alebo kytíc je ideálnym gestom aj v prípade, ak bývate ďaleko od domova a chcete potešiť blízkeho na jeho sviatok alebo pri špeciálnej udalosti.

Existuje aj prípad, keď je kytica zvolená ako cesta k udobrovaniu. Vtedy dokážu ženy maximálne spozornieť, no vo väčšine prípadov môže správny výber kvetov situáciu uľahčiť.

Tip: Ak máte problém, ktorý musíte „vyžehliť”, vyberte kvietok, ktorý bežne nekupujete a siahnite po exotickejšej voľbe ako klasické ruže, karafiáty či gerbery. Skúsiť môžete orchideu či ľaliu.

Každý kvet má svoj význam

Chcete potešiť svoju priateľku, mamu či manželku kvetmi? Nezáleží na tom, aký máte k obdarovanej vzťah, kvety predstavujú symbol úcty a lásky. Myslieť však treba aj na to, že každá kvetina znamená niečo iné, a preto sa hodí k inej príležitosti. Aké kvety v akej situácii zvoliť?

Ruža – Ruža je kráľovná spomedzi všetkých kvetov. Predstavuje symbol lásky a nič ňou nepokazíte. Biela znamená nevinnosť, ružová krásu, červená vášeň a city k obdarovanej osobe a žltou sa chceme ospravedlniť za chyby.

Orchidea – Exotický a zmyselný kvet, ktorým vyjadríte jedinečnosť. Napriek tomu naznačuje skôr vyjadrenie úcty než osudovej lásky.

Ľalia – Kvietok vypovedajúci o úcte, úprimnosti a čistote Býva označená za symbol dokonalosti.

Tulipán – Vyjadruje úspech, lásku a slávu. Je symbolom bohatstva, ale spája ho aj podobný význam s ružou.

Karafiát –  „V jednoduchosti je krása,” tak znie jedno príslovie, ktoré presne vyjadruje symboliku tohto kvetu. Ak ho podarujete, nie sú potrebné žiadne dlhé reči. Tento kvietok za vás povie:  „Milujem ťa”.

spring-awakening-1197602_960_720

Na farbe záleží

Okrem toho, že veľa vyjadruje samotný kvet, podstatný je aj jeho odtieň. Farba a druh kvetu sú totiž vo vyjadrovaní pocitov navzájom prepojené.

  • červená – symbolizuje vášeň, vzrušenie, lásku, nehu a slobodu
  • ružováje farbou jemnosti, romantiky, priateľstva, harmónie a lásky, predstavuje opak vášnivej červenej
  • bielaje náznakom nevinnosti, večnosti, čistoty a vernosti zároveň
  • žltáje spájaná s pozitívnym postojom, manželstvom, novým životom, radosťou a šťastím, môže symbolizovať aj nenaplnenú lásku
  • oranžováje synonymom pre optimizmus, dôveru, nádej a energiu
  • zelenápôsobí upokojujúco, pripomína prírodu a symbolizuje niečo prirodzené a pozitívne
  • fialováfarba citlivosti, obdivu a úcty, ale tiež tajomnosti či znepokojenia
  • modrápomáha odbúrať stres, hovorí o dôvere a túžbe, predstavuje farbu duše

Kvety a čísla

Lámete si hlavu nad tým, aký počet kvetov by mala obsahovať kytica? Pamätajte na to, že menšia kytica by sa mala skladať z nepárneho počtu kvetín. Naopak, párny počet je vhodný do spomienkových kytíc na hroby a pri smútočných udalostiach.

Smútok vyjadrený kvetmi

V situácii, keď potrebujete kvety alebo veniec na pohreb, rozhoduje vek zosnulého. Pre tých mladších sa hodí veniec v tvare srdca pozostávajúci s ruží, orchideí alebo ľalií. Ak ide o staršieho zosnulého, vhodné sú okrúhle vence krémovej až bielej farby tvorené gerberami, narcismi alebo ružami.