Narcis – „Znamenie príchodu jari“

Narcis patrí do čelade amarylkovitej, rodu Narcissus. Je to otužilá trvalka, ktorá rastie v miernych klimatických podmienkach, často vo veľkých zhlukoch pokrývajúcich trávniky a dokonca i celé stráne.

Pochádza z okolia Stredozemného mora a Stredného východu. Pestovali ho už starí Gréci a Rímania, no napriek tomu sa stal neskôr „zabudnutým“ kvetom až do 17. storočia, kedy Angličania začali narcis pestovať vo svojich záhradách. Na konci 19. storočia bol významnou obchodnou plodinou v Holandsku.

Čo sa týka jeho stavby, tak z cibule, ktorá je zásobarňou jeho živín vyrastá jeden dutý stvol. Z neho narastajú kvety so 6 okvetnými lístkami. Rastú jednotlivo alebo s viacerými kvetmi na stopke. Výška narcisu závisí od druhu, zakrpatená N. Asturiensis môže mať iba 8 cm, zatiaľ čo N. Tazetta narastá až do výšky 80 cm.

Odrody sú k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách. Farebné odtiene narcisov sú od typicky zlatožltých či krémových až po vyšľachtené rastliny v kombinovaných farbách.

12_types_daffodils_narcissus

Tipy na pestovanie:

  • Dôležitá je kvalitná cibuľa, nie mäkká, ktorú zasadíte na jeseň a bude kvitnúť skoro na jar. Pokiaľ je začiatok jesene príliš teplý, je lepšie trochu počkať, nakoľko pri vyšších teplotách sa zvyšuje riziko napadnutia plesňami.
  • Vyberte si slnečné miesto alebo aspoň s poldňovým slnečným svitom a s mierne kyslou pôdou.
  • Najvhodnejšie sú hnojivá s vysokým obsahom dusíka.
  • V priebehu jeho vegetačného obdobia by ste sa mali vyhnúť príliš častému zalievaniu. Je lepšie zalievať výdatnejšie, avšak nie tak často.
  • Cibuľu treba presadiť raz za 4 – 5 rokov. Po odkvitnutí ju vykopte, nechajte uschnúť a potom uskladnite do vreca na chladné miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu, aby sa zamedzilo hnilobe na minimum.
  • Narcis sa často vysádza aj do kvetináča a zvládne to i začiatočník, je potrebné mať k dispozícií chladné (okolo 10 °C) a vetrané miesto. Netreba zabudnúť na častejšiu zálievku oproti narcisom vo voľnej prírode.

daffs2

Tip: Rezaný narcis vo váze by mal byť sám, nakoľko jeho stonka vylučuje tekutinu, ktorá podporuje vädnutie iných kvetov. Ak ho chcete predsa len kombinovať s inými kvetmi, najskôr zrezaný narcis namočte do vody, následné opláchnite a pridajte do kytice.

Kytica z narcisov je určite jedna z najkrajších jarných kytíc a zaručene poteší každého.