Ako sa starať o vianočnú hviezdu po sviatkoch.

Keď vianočná hviezda odkvitne, začnú jej aj opadávať listy. V tom čase začnite so zálievkou jedenkrát do týždňa a premiestnite ju na chladnejšie miesto. Zrežte ju o približne 8 – 10 cm a nechajte iba 4 – 5 výhonkov.

grow-poinsettia-step-18-version-2

Ostrihané výhonky nevyhadzujte, môžete ich použiť k vegetativnému množeniu a vypestovať si tak nové vianočné hviezdy. Po ustrihnutí ich ponorte na chvíľu do vody, kvôli zastaveniu vytekajúceho mlieka, ktoré je ale jedovaté, a preto pri náhodnom pokvapkaní na pokožku si postihnuté miesto okamžite umyte vodou. Výhonky zakorenia asi po 3 týždňoch pri teplote pôdy približne 20 stupňov. Môžete použiť bežnú zeminu pre izbové kvety zmiešanú s pieskom v pomere 2 : 1.

aid2141865-728px-grow-plumeria-from-cuttings-step-6

Takto zrezanú rastlinu následne presadte (mladé rastliny každý rok, staršie stačí každé 2 – 3 roky) do zeminy pre izbové rastliny s prídavkom rašeliny a veľmi mierne zalievajte. Toto obdobie pokoja trvá do mája. Počas leta je nutné rastlinu pravidelne každé dva týždne prihnojovať. Rastlinu dajte na svetlé miesto bez priameho slnka a ak máte možnosť, umiestnite ju aj von na balkón či záhradu.

img_1387

V októbri pripravte rastlinu na kvitnutie. A to tak, že ju pravidelne každý deň vystavíte po dobu 10 hodín na svetlo a zvyšný čas potom naopak presuňte do tmavej miestnosti, alebo zakryte krabicou. Akonáhle sa sfarbí, môžete ju preniesť do teplej miestnosti okolo 20 stupňov a nechať ju tam až do konca sviatkov.

poinsettias_2-large_trans_nvbqzqnjv4bqqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8

Čo sa týka zálievky, tak voda, ktorú použijete na jej zalievanie by mala byť odstáta s izbovou teplotou. Zeminu udržujte mierne vlhkú, nie však preliatu vodou. Je nutné, aby voda v miske pod kvetináčom nestála a treba ju do cca 15tich minút vyliať. Korene by nemali stáť vo vode, nakoľko tie sú najcitlivejšou časťou rastliny. Rastlina znesie lepšie občasné mierne zvädnutie ako prelievanie, ktorého následkom je možné odumretie koreňov a rastlina tak paradoxne vädne z nedostatku vody, aj keď v nej stojí. Rastlinu môžete občas zvlhčiť rosením,  čo je vhodné najmä v panelových domoch, kde býva často suchý vzduch.

poinsettia

TIP: Potešte svojich blízkych nielen vianočnou kyticou ruží s rýchlou donáškou s garanciou čerstvosti!

Nezabudnite ale, že  v lete potrebuje dostatok vody a živín, avšak na jeseň pred rozkvetom sa prijem živín významne znižuje a stáva sa suchomilnou .

red-pink-and-white-poinsettias-chris-scroggins

A ona sa vám za celoročnú starostlivosť odvďačí krásnymi kvetmi, ktoré vám spríjemnia ďalšie Vianoce.

bez-nazvu