Slnečnica – „kvet Slnka“

Slnečnica sleduje pohyb slnka po oblohe od východu na západ a je tiež známa ako Helianthus annus. Helianthus je odvodený z dvoch gréckych slov, a to Helio (slnko) a Anthos (kvetina). A napr. francúzske slovo pre slnečnice je tournesol, čo znamená „obracia sa k slnku“.

slnecnica-1

Rovnako ako zemiaky, paradajky a kukurice i slnečnice nepochádzajú z Európy. Ich domovom je Severná Amerika, kde sa pestovali už 3 000 rokov pred naším letopočtom. Až okolo roku 1500 boli exportované do zvyšku sveta španielskymi dobyvateľmi, ktorí si z oblasti dnešného Peru a Mexika priviezli vzorky osiva. Avšak slnečnica bola v Európe dlho považovaná iba za  okrasnú rastlinu.

amazing-yellow-color-flowers-5

Jej význam ako zdroj obživy objavili až v 18. storočí v Rusku, kedy Peter Veľký prišiel na jednej z jeho mnohých ciest do Holandska. Tam si zamiloval tento nádherný kvet a vzal si semená slnečnice späť do Ruska, kde jej najskôr neprikladali žiaden význam. Avšak počas pôstu ruská pravoslávna cirkev bránila jej stúpencom konzumovať oleje. Ale olej zo slnečnice nebol uvedený na zozname zakázaných olejov a preto sa stal postupne v Rusku populárnym.

Populárne boli slnečnice i u umelcov v priebehu dejín a to obzvlášť počas impresionistickej éry. Najviac známe portréty slnečníc sú „Sunflower série“ od maliara  Vincenta van Gogha.

                                van

A takisto Claude Monet bol uchvátený týmto impozantným kvetom, a preto namaľoval v roku 1881 obraz s názvom „Bouquet of Sunflowers“.

                                monet

Slnečnice boli dokonca použité aj na odstránenie a extrahovanie toxických látok z pôdy ako arzén, olovo či urán. Pri černobyľskej katastrofe boli použité na odstránenie cézia a stroncia z neďalekého rybníka. A  milióny boli vysadené po ničivej tsunami, ktorá zničila reaktory jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku.

fukus

Čo sa týka významu tohto žiarivého kvetu tak slnečnica ako symbol znamená neochvejnú vieru, ktorá vedie duše na najvyššie duchovné naladenie. A napr. v Číne ľudia spájajú slnečnice s dlhou životnosťou, šťastím a vitalitou.

                 jakou-kvetinu-darovat-2

Nádherné kytice zo slnečníc si objednajte online a zaručene obdarovaného urobíte šťastným.