Veľká noc vo svete

NEMECKO

Tradícia o veľkonočnom zajacovi, ktorý schováva vajíčka, má korene v Nemecku. Vznikol tu aj zvyk zdobiť strom vajíčkami a inými veľkonočnými dekoráciami. Zvyky sa však v závislosti od regiónu líšia. Napr. v Bavorsku každoročne hádžu vajíčka. Majiteľ domu sa ich snaží prehodiť cez strechu, pričom ostatní členovia rodiny ich na druhej strane chytajú, čo má zabezpečiť ochranu domu pred bleskami.

History_BYDK_Easter_SF_HD_1104x622-16x9

FRANCÚSZKO

Francúzi oslavujú tieto sviatky rozdávaním farebných vajíčok i čokolád a taktiež ako v Nemecku, deti veria na veľkonočného zajaca. Rodinnou tradíciou je tu kotúľanie vajíčok z mierneho svahu. Tie, ktoré ostanú celé, symbolizujú kamene odvalené z Kristovej hrobky.

ŠPANIELSKO

Táto krajina je známa sprievodmi v uliciach so sochami Ježiša Krista a iných svätých. Ich účastníci majú na hlavách kapucne a niektorí dokonca i kovové reťaze ako výraz pokánia.

spain

CHORVÁTSKO

Symbolom Veľkej noci, rovnako ako u nás, sú maľované kraslice a jedným zo zvykov je tzv. priťukávanie si vajíčkom. Ten, komu ostane škrupina celá, vyhráva. Ďalším obľúbeným zvykom je požehnanie jedla a z tohto dôvodu ho nosia aj do kostola.

TALIANSKO

Krížová cesta je v Taliansku každoročnou tradíciou a má pripomínať utrpenie Ježiša Krista. Čo sa týka pokrmu, z kystnutého cesta sa pečú veľkonočné holuby ozdobené mandľami a k raňajkám je podávaná torta „rustica“, slaný koláč so zeleninou a vaječnou náplňou.

rustica a

FILIPÍNY

V dedine San Pedro Cutud sa v tento sviatočný čas schádzajú veriaci, ktorí po vzore Ježiša Krista nesú kríž a nechávajú sa naň i pribiť. „Ukrižovaní“ tvrdia, že činia pokánie, avšak katolícka cirkev tento rituál ostro kritizuje.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Príchod Veľkej noci ohlasuje v Anglicku už „Pancake Day“ – palacinkový deň (v utorok pred veľkonočnými sviatkami), kedy ženy napečú veľa palaciniek a všetci si na nich pochutia s javorovým sirupom, citrónom či nutelou.

V nedeľu potom hľadajú všetky deti vajíčka, ktoré ukryl veľkonočný zajac. Kráľovná na Zelený štvrtok rozdáva špeciálne razené strieborné mince seniorom ako ocenenie za ich prácu pre spoločnosť. Počet odmenených sa každoročne odvodí od veku panovníka. Táto tradícia siaha až do 13. storočia.

USA

Samozrejme i tu je hlavnou tradíciou tzv. „hon na vajíčka“, kedy deti hľadajú ukryté čokoládové vajíčka. A dokonca v Bielom dome každoročne na Veľkú noc usporadúvajú hru v kotúľaní vajíčok, kedy deti pomocou tyčky pred sebou postrkujú v tráve vajíčko.

President Barack Obama cheers on a young child as she rolls her egg toward the finish line Monday, April 13, 2009, during the White House Easter Egg Roll. Official White House Photo by Pete Souza

ÍRSKO

Veľký piatok v Írsku je posvätný deň. Nemali by sa zabíjať žiadne zvieratá a ani rybárčiť či páliť drevo. Nikto by sa nemal sťahovať a vajíčka, ktoré sú znesené v ten deň, sú označené krížom a každý by mal aspoň jedno také zjesť. Ľudia tancujú v uliciach a súťažia o Veľkonočný koláč.

aea6b383c1443abea252cf51d0209346

Želáme krásne veľkonočné sviatky. 🙂