Zaujímavosti o tulipánoch

Slovo tulipán je odvodené z perzského slova „dulband”, čo viedlo k vytvoreniu tureckého slova „tülbent”. Znamená to turban a kvet ho pripomína svojim tvarom. V latinčine má názov „Tulipa”.

                           1

Tulipány nie sú pôvodom z „krajiny tulipánov“ – Holandska, akoby si mnohí mysleli. V skutočnosti pochádzajú z horskej oblasti Ťanšan v Himalájach.

2

Tulipány boli privezené do Európy pravdepodobne v polovici 16. storočia, kedy ich dostal do daru Ferdinand I. od obchodníkov z Osmanskej ríše.

                                     3

Niektoré odrody tulipánov dostali svoje mená podľa unikátnych vôní. Napríklad Apricot Beauty je druh tulipánov, ktoré voňajú ako marhule.

4

Holandská kráľovská rodina poslala v roku 1945 až 100 000 tulipánových cibuliek do Ottawy ako poďakovanie za ukrývanie princeznej Juliany a jej dcéry Beatrix z dôvodu okupácie Holandska počas vojny. A nie len to. Každoročne kráľovská rodina posiela 10 000 tulipánových cibuliek na festival tulipánov v Ottawe.

                                  5

Prezrite si našu ponuku tulipánov a iných kvetov online. Tulipán je krásny kvet s obrovskou históriou a určite si zaslúži obdiv.