Gladiola

Pochádza z Južnej Afriky a Stredomoria, kde rástla ako trvalka, nie vyššia ako pol metra. Pôvodné druhy sa dostali do botanických záhrad v Európe koncom 16. storočia a až o dvesto rokov neskôr začali prvé pokusy s medzidruhovým krížením afrických a stredomorských odrôd.Pre gladioly (mečíky) sú typické mečovité listy, vďaka ktorým bola v stredoveku považovaná za rastlinu víťazstva. Jej hľuzy nosili dokonca bojovníci do bojov ako talizmany, ktoré im mali zabezpečiť výhru nad nepriateľom.

Má okolo 260 druhov, z ktorých 90 % je pôvodných z Južnej  Afriky. Odrody sú variabilné, čo sa týka tvaru ale i veľkosti. Napríklad druh Primulinus rastie do výšky 40 – 60 cm. Jeho znakom je i odlišná stavba kvetu, kde horný kvetný lístok je zahnutý dopredu ako klobúčik. Môže niesť až 23 kvetov. Odrody skupiny Nanus sú mrazuvzdorné, prezimujú i vo vašej záhrade. Sú vysoké okolo 60 cm, ale kvetov je na nich pomenej, okolo 7.

Farebnosť kvetov je rozsiahla – od ružovej až po červenú alebo svetlo fialovú s bielymi kontrastnými značkami, ale nájdete gladioly i bielej a krémovej farby.

Pár rád pre pestovateľov:

*   vyžaduje priame svetlo,

*    vysádzame od marca do mája do hĺbky cca 10 – 12 cm,

*    medzi jednotlivými gladiolami by mal byť rozostup približne 15 cm,

*    pôda by mala byť bohatá na humus a dobre priepustná,

*    s hnojením začíname 14 dní po výsadbe,

*    najmä v dobe kvitnutia je nutná výdatná zálievlka,

*    vysokým odrodám je vhodné zabezpečiť oporu proti vetru.

A čo s rezanými gladiolami? Tie majú veľkú spotrebu vody, nedávajte ich preto do úzkych váz. Za optimálnych podmienok vám vo váze vydržia aj 10 dní.