Ktoré krajiny vládnu kráľovstvu produkcie kvetov?

Odkiaľ sa berú kvety v slovenských kvetinárstvach a na predaj kvetov online? Tradičné ruže, exotické orchidey či nežné ľalie zdobia nejednu kyticu zviazanú z rezaných kvetov z celého sveta. Viete, ktoré krajiny patria k TOP 5 producentom rezaných kvetov?

Kvety sú jeden z najkrajších výmyslov prírody. Môžeme nimi potešiť blízkeho aj neznámeho, vyjadriť svoje sympatie, priateľstvo, lásku alebo úctu. Hodia sa na akúkoľvek príležitosť, skrášľujú naše domovy a ozvláštňujú výnimočné situácie a oslavy. Existujú stovky druhov kvetín rôznych veľkostí, tvarov, vôní a farieb. Medzi najobľúbenejšie patrí červená ruža, ktorá je symbolom lásky, a preto tvorí základ najmä valentínskych darov a vyznaní.

Beautiful colorful tulip field in the netherlands

Produkcia kvetov je jeden z najrýchlejšie rastúcich odvetví priemyslu v rozvinutých aj rozvojových krajinách. Jej počiatky siahajú až do konca 19. storočia, kedy sa v Anglicku kvety začali pestovať na rozsiahlych plochách. Dnes je najväčším svetovým producentom kvetov Holandsko, najväčším dovozným trhom je zase Nemecko. Prezrite si rebríček krajín, ktoré do celého sveta posielajú obrovské množstvá rezaných kvetov.

1. Holandsko

Holandsko je najznámejšou a zároveň aj najväčšou krajinou, ktorá má 52 % podiel na svetovom trhu s kvetmi. Nachádza sa tu tiež najväčší trh – svetoznáma burza kvetov Royal Flora Holland v meste Aalsmeer. Tradícia pestovania kvetov je v Holandsku zakorenená už od 70. rokov 20. storočia. Krajina je známa najmä kultivovaním tulipánov.

V roku 1995 holandskí pestovatelia vyprodukovali viac ako 8 miliárd kvetov za rok, čo predstavovalo približne 3,2 miliardy dolárov. Aj keď má Holandsko väčšinový podiel a dominanciu na trhu, čoraz častejšie musí čeliť nátlaku z krajín, ktorých produkcia rastlín rastie závratnejšou rýchlosťou (napríklad Ekvádor).

2. Kolumbia

V oblasti rezaných kvetov zastupuje Kolumbia druhú priečku s 15 % podielom na trhu. Ročný výnos predstavuje približne miliardu dolárov. 65 % kvetov, ktoré v roku 2013 narástli v Kolumbii, putovalo do USA. Pre krajinu to znamenalo 10 % nárast vývozu v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím. V Kolumbii sa vypestuje najviac ruží, ale farmári sa tu zameriavajú aj na exotickejšie druhy ako antúria, orchidea a strelícia.

Flower field with gypsophila , near is lavender and many kind of flower on summer with beautiful sky in Tomita farm in Hokkaido, Japan

3. Ekvádor

Ekvádor je špecialista na ruže – vypestuje sa tu viac ako 60 rôznych druhov kráľovnej kvetov. Produkcia kvetov tu rástla v posledných rokoch veľmi výrazne a dnes má vďaka tomu Ekvádor 9 % podiel a 3. miesto v kvetinovom priemysle. Pre pestovanie kvetov je v krajine vyčlenených viac ako 2000 hektárov pôdy a okrem ruží sa tu darí tiež gypsomilkám, limoniám a liatrám. Hlavné vývozné trhy Ekvádoru sú Spojené štáty, Kanada, Taliansko, Nemecko a Rusko.

4. Keňa

Keňa má 7 % podiel na svetovom trhu s rezanými kvetmi. V roku 2013 bolo z Kene vyvezených 125 000 ton kvetov v hodnote 507 miliónov dolárov. 35 % zo všetkých predaných kvetov v Európskej únii pochádza práve z tejto africkej krajiny. Okrem toho putujú dlhotrvajúce ruže a karafiáty z Kene aj na americký a ruský trh. Slnečná klíma Kene umožňuje celoročné pestovanie bez potreby stavania drahých skleníkov. Kvety zamestnávajú v Keni pol milióna obyvateľov, z toho 90 000 ľudí pracuje priamo na kvetinových farmách.

5. Belgicko

Belgicko je druhým najväčším európskym a piatym celosvetovým producentom kvetov s 3 % podielom na trhu. Hlavným vývozným artiklom sú ruže, ktoré zaberajú polovicu pôdy určenej na pestovanie kvetov v skleníkoch. Aj keď má Belgicko veľký podiel v priemysle s kvetmi, rast tohto odvetvia tu nie je taký rýchly. Krajina totiž neustále bojuje so zahraničnými trhmi, ktoré sú schopné rezané kvety ponúkať lacnejšie.

V roku 2007 bolo v Belgicku 127 spoločností, ktoré sa zaoberali pestovaním kvetov. Zatiaľ čo nové podniky sú zakladané len veľmi málo, tie najstaršie sa usilujú najmä o profesionálny rast a podporu produkcie vo veľkom meradle.

Zdroj: worldatlas.com, robobank.com

Delegada de medio ambiente de comprar levitra 20 mg farmacia la junta de andalucía. Mismo tiempo, dapoxetine trabaja en su salida a bolsa con una oferta en la que tiene. Esta preparando un golpe de estado, gracias a dios hoy en dia por la tierra.