Najkrajšie záhrady sveta – Butchart Gardens

Pred vyše 100 rokmi územie, na ktorom sa dnes Butchart Gardens rozprestierajú, slúžilo ako lom na ťažbu vápenca. Majiteľom lomu bol Robert Pim Butchart, priekopník vo výrobe cementu, ktorý sa do oblasti bohatej na vápencové usadeniny prisťahoval aj s manželkou.

butchart-robert-jennie

Po vyťažení vápenca skrsol v hlave jeho ženy Jennie nápad, ako revitalizovať holé steny vyťaženého lomu. Nechala priviezť niekoľko ton poľnohospodárskej pôdy z blízkosti a kúsok po kúsku tak pretvorila lom v prvú veľkolepú záhradu „Sunken Garden“.

s03_fig_7

Postupom času manželia Butchartovi založili niekoľko ďalších odlišných záhrad:

„Rose Garden“ – táto záhrada má rozsiahlu zbierku ruží rôznych odrôd ako floribudna či hybridné čajové ruže. Vznikla na pozemku bývalej zeleninovej záhrady manželov Butchartových. Záhrada vás očarí nielen pestrými farbami, ale i zvodnými vôňami v čase kvitnutia ruží.

rosa garden

„Japan Garden“ – vstup do tejto záhrady označuje impozntná brána a vznikla na prímorskej strane domu Butchartových. Cesta lemovaná himalájskymi modrými makmi (na sklonku jari) vás prevedie od potokov cez mosty až po japonské javory a buky, ktoré dodávajú tomuto miestu na autentickosti. Jennie Butchart dokončila japonskú záhradu v roku 1908 za pomoci asistenta Isabura Kishida, popredného japonského záhradného architekta.

????????????????????????????????????

„Italian Garden“ – záhrada, ktorá bola pôvodne tenisovým kurtom pána Butchart, bola navrhnutá prominentným kanadským architektom Samuelom Maclurom. Nájdete tu i florentskú bronzovú sochu.

italian garden

Záhrady do dnes ostávajú vo vlastníctve rodiny Butchart a majiteľkou je v súčasnosti pravnučka Robin-Lee Clarke. A dokonca boli označené za národné historické miesto v Kanade.

Zaujímavou atrakciou, ktorú si návštevníci v lete určite nenechajú ujsť, je ohňostrojová šou každú sobotu počas letnej sezóny. Pyrotechnická šou začala v roku 1977 a každoročne sa teší veľkej obľube. A napr. počas zimnej sezóny sa môžu návštevníci korčuľovať na vonkajšom klzisku s hudbou dotvárajúcou vianočnú atmosféru.

????????????????????????????????????

Butchart Gardens ponúka zábavu i pre deti – detský pavilón s kolotočom, ktorý pozostáva z 30 ručne vyrezávaných drevených zvierat a vozov. Tento remeselný kolotoč je však veľmi obľúbený i u ostatných vekových kategórií. Detský pavilón má kopulu so sklenenou fasádou a strechou, na ktorej sú vysadené rôzne rastliny.

TIP: Vyskúšajte doručenie kvetov z nášho online kvetinárstva s viac ako 15 ročnou tradíciou!

kolot

Až 50 záhradníkov sa v Butchart Gardens stará o celú flóru. V priebehu zimy pripravia okolo pol milióna cibuliek pre jarnú výsadbu, ktoré neskôr v lete nahradia miliónmi letničiek a následne rastlinami s podzimným kvitnutím. Vďaka tomu záhrady Butchart Gardens ponúkajú takmer počas celého roka nezabudnuteľný pestrofarebný zážitok.