Oslava žien – MDŽ

I keď je dnes tento sviatok často spojovaný s komunistickým režimom, k čomu bezpochyby prispeli každoročné okázalé slávnosti na počesť žien s tuctom červených karafiátov, jeho pôvod siaha až do začiatku 20. storočia.

MDŽ  je medzinárodne uznávaný sviatok, ktorý stanovila oficiálne OSN v roku 1975 na počesť stávky newyorských žien z roku 1908. Pôvodnou myšlienkou bola politická a občianska rovnoprávnosť mužov a žien, zavedenie volebného práva žien a taktiež ich zapojenie do rozhodovacích procesov.

mdz n

Po prvýkrát bol tento sviatok oslavovaný v USA 28.  februára 1909 ako „Národný deň žien“. V Európe začal mať význam až o dva roky neskôr, za čo sa zaslúžila Clara Zetkinová, zakladateľka robotníckeho ženského hnutia.

Každoročne sa začal oslavovať 8. marca až po 1. svetovej vojne, najmä kvôli veľkej demonštrácii žien a protestných akcií proti vojne, konajúcich sa v Petrohrade v roku 1917. Od konca 1. svetovej vojny sa tešil veľkej obľube a hoci je poznamenaný komunistickou minulosťou, v súčasnosti je významným sviatkom v rôznych častiach sveta.

mdz m

Tento deň je dnes krásnym pripomenutím, ako ženám prejaviť lásku a úctu. Klasikou je kytica ruží, z ostatných kvetov sú to najmä karafiáty, ktoré sú dnes už považované za akési retro a v ľuďoch vyvolávajú nostalgiu.

          c-item-2029-jednoducha-a-krasna2

https://kvetyzlasky.sk/produkt/jednoducha-a-krasna/

Obľúbené sú ale i ruže, ktoré sa hodia ku každej príležitosti.

 c-item-2004-navzdy-moja-600x600

https://kvetyzlasky.sk/produkt/navzdy-moja/

A keďže sa MDŽ oslavuje začiatkom jari, čoraz viac sú v obľube i tulipány či narcisy.

c-item-1974-kytica-tulipan-usmev

https://kvetyzlasky.sk/produkt/kytica-tulipanov-usmev/

V každom prípade, nech vyberiete akúkoľvek kytičku, zaručene ňou potešíte každú ženu.