Starostlivosť o črepníkové kvety v letných mesiacoch

Asi najdôležitejším pravidlom pri starostlivosti o vaše kvety je správne zalievanie. Voda by mala byť vlažná, nakoľko príliš studená by mohla spôsobiť kvetom šok a narušiť ich vývoj. Najlepšia je odstatá, z dôvodu vyprchania chlóru z vody, ktorý im taktiež neprospieva a ideálna je voda dažďová. Pokiaľ bývate v byte, veľa možností, ako zachytávať dažďovú vodu nemáte. Praktickou náhradou sú fľaše naplnené odstátou vodou pripravené ihneď na použitie.

Ak máte kvetináče umiestnené na balkóne či terase, kde sú vystavené slnečnému žiareniu, zalievajte ich skoro ráno alebo večer, kedy už slnko nepáli. To isté platí aj pri rosení, v opačnom prípade môžete ľahko spáliť listy a kvet sa bude z toho dlho spamätávať. Obzvlášť náročné sú predovšetkým rastliny s veľkými listami z dôvodu väčšieho odparovania. Správna zálievka je taká, keď je substrát vlhký a voda pretečie až do podmisky, ktorú následne vylejete. A nezabudnite, pri dlhotrvajúcom období vysokých teplôt koreňový obal vysychá intenzívnejšie, v týchto dňoch je nutná zálievka ráno aj večer.

V prípade hnojenia, interval v lete je raz za týždeň alebo dva, podľa druhu rastliny. Ak ste rastlinu práve presadili, nehnojte ju. V substráte je dostatok živín, ktoré jej vystačia na mesiac.

Dôležité je pri kvetináčoch umiestnených vonku v týchto mesiacoch aj správne tienenie, nakoľko vystavenie celodennému priamemu slnku nie je pre každú rastlinu. Do tieňa a polotieňa umiestnite azalky, figovník, hortenzie, aralky či orchidey. Slnečné lúče znesie taký banánovník, sukulenty, agáve, durman i juka.

A čo v prípade ak odídete na dovolenku a nemáte ako zabezpečiť  pravidelné zalievanie? Ideálne sú v tomto prípade samozavlažovacie nádoby, ktoré vďaka premyslenému systému zavlažovania pomôžu pri nepravidelnej zálievke a vy tak po návrate domov nájdete vaše kvety v dobrom stave.