Valentín a jeho história

História Valentína

V kresťanstve existuje niekoľko legiend o svätcovi s menom Valentín. Jedna legenda hovorí, že Valentín bol kňaz, ktorý slúžil v treťom storočí nášho letopočtu v Ríme. Keď cisár Claudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi, ako tí s manželkami a rodinami, zakázal manželstvo pre mladých mužov. Kňaz Valentín si uvedomil nespravodlivosť jeho zákazu, vzoprel sa cisárovi a naďalej sobášil mladých milencov v tajnosti. Neskôr ho však zadržali a cisár nariadil jeho popravu.

Ďalší príbeh hovorí o Valentínovi, ktorý pomáhal kresťanom uniknúť z krutých rímskych väzníc. Keď ho za to uväznili, odoslal pravdepodobne prvý valentínsky pozdrav, potom čo sa zamiloval do mladej dievčiny – žalárnikovej dcéry. Avšak aj tento príbeh sa konči nešťastne, nakoľko Valentína následne popravili. Od stredoveku sa postupne, možno aj vďaka týmto legendám, stal Valentín jedným z najpopulárnejších svätcov v Anglicku a Francúzsku.

hith-st-valentine-E

Kým niektorí veria, že sa Valentín oslavuje v polovici februára pri príležitosti výročia jeho smrti, nájdu sa aj takí, ktorí veria, že sviatok svätého Valentína vytvorili z dôvodu skultúrnenia pohanskej oslavy Lupercalia. Lupercalia bola oslava plodnosti venovaná Faunusovi, rímskemu bohu poľnohospodárstva a neskôr počas vzostupu kresťanstva bola úplne zakázaná a pravdepodobne nahradená sviatkom sv. Valentína. Na konci 5. storočia pápež Gelasius I. vyhlásil 14. február za Deň sv. Valentína. Odvtedy sa postupne začal oslavovať vo viacerých krajinách sveta.

harpers-weekly-valentines-day

Valentínske prianie

Najstaršie doloženou „valentínkou“ je báseň napísaná v roku 1415 Charlesom, vojvodom z Orleanse pre jeho ženu, zatiaľ čo bol uväznený v londýnskom Towery. Pozdrav je dnes súčasťou zbierky rukopisov Britskej knižnice v Londýne.

prvá valentínka charles duke

A napríklad o niekoľko rokov neskôr Henrich V. najal spisovateľa menom John Lydgate, aby napísal valentínske prianie pre Katarínu z Valois. Od 18. storočia sa ako dar začali dávať v Anglicku ručne vyrábané karty na Valentína. Väčšinou boli, ako táto z roku 1790, vyrobené z čipky, stuhy a s motívmi kvetov:

5436475682_ac60731bf0_b

Valentínske priania sa nakoniec rozšírili aj do amerických kolónií, avšak záujem o ich darovanie narástol v Amerike až po roku 1850, kedy Esther A. Howland začal masovo produkovať pozdravy. Dnes dokonca až 25 % všetkých pozdravov, ktoré sa posielajú, sú valentínske.

                           Beautiful-Heart-Shape-Handmade-Valentine-Card-idea

A na záver vám ponúkame krásny citát  pre inšpiráciu na valentínske prianie ku kytici ruží pre vašu partnerku:

“Myslel som si, že môj život je perfektný. Dokiaľ som nestretol Teba.

Ty si mi ukázala, čo všetko mi v mojom živote chýbalo.

Za to Ťa budem navždy milovať. Krásny deň svätého Valentína.”