Zlatovka – „Zlatý dážď“

Ide o opadavý mrazuvzdorný ker s kvetmi rozkvitajúcimi pred rozvinutím listov, ktorý dorastá do výšky 1 až 3 metrov. Ako okrasný ker sa pestuje od začiatku 20. storočia. Rod Forsythia, ako sa zlatovka odborne nazýva, získal meno po botanikovi Williamovi Forsythovi zo Škótska a zahŕňa približne 11 druhov. Najviac druhov sa vyskytuje vo východnej Ázii, až na výnimku – Zlatovku európsku, ktorá pochádza z oblasti Balkánu.

lynwood-gold-forsythia-3Zlatovka kvitne na jar pred olistením od marca až do apríla. Najviac jej vyhovuje ľahká, hlinitá a výživná pôda s dostatkom vlahy a s vyšším obsahom vápnika. Je to svetlomilná rastlina vyžadujúca slnečné miesto, vďaka ktorému má potom bohaté zlatisté kvety.

Tipy na pestovanie:

  • Vysádza sa bez koreňového obalu v bezlistovom stave na jeseň. Sadenice je dobré pred výsadbou silno zrezať.
  • Zlatovku upravujeme rezom tesne po odkvitnutí. Udržujeme svetlejšie kríky s dvojročným drevom, ktoré najviac kvitnú.
  • Najstaršie hlavné vetvy odrežeme 5 cm nad zemou, avšak polovicu ich ponecháme.
  • Posledné orezávanie by malo byť najneskôr v júli.
  • Vždy po orezaní je vhodné zlatovku prihnojiť.

wall-21-1600Prezýva sa aj ako „veľkonočný strom“, nakoľko kvitne v období veľkonočných sviatkov a určite jej konáre vo váze nechýbajú v mnohých domácnostiach počas týchto dní.

forsythiaA pre tých šikovnejších ponúkame i inšpriáciu vo forme krásneho venčeka, ktorý sa krásne vyníma nielen na stole, ale aj na vchodových dverách.

e2d892337e12a282be754d07ed0d60c2